Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

ЦРБ ім.М.Є.Салтикова-Щедріна. Події

Інші події          

В його серці жила Україна

26 липня Україна святкує 140 років від дня народження Володимира Кириловича Винниченка. До цієї знаменної дати пропонуємо вам невелику віртуальну виставку-портрет «В його серці жила Україна».

Володимир Кирилович Винниченко — український політичний та громадський діяч, прозаїк, драматург та художник. Перший голова Директорії УНР (1918—1919).

Літературна спадщина Володимира Винниченка вважається приналежною до золотого фонду України. Він — автор одного з перших утопічних романів, «Сонячна машина» (написаний у 1922—1924 роках), який започаткував новий напрям в українській літературі. Появу перших його творів вітали Іван Франко і Леся Українка. 1902 року, в журналі «Кіевская старина» з'являється його перше оповідання «Сила і краса».

У 1909 році Михайло Коцюбинський писав:

«Кого у нас читають? Винниченка. Про кого скрізь йдуть розмови, як тільки річ торкається літератури? Про Винниченка. Кого купують? Знов Винниченка».

Іван Франко писав у рецензії на збірку оповідань Винниченка «Краса і сила» (1906):

«Серед млявої тонко-аристократичної та малосилої або ординарно шаблонової та безталанної генерації сучасних українських письменників раптом виринуло щось дуже, рішуче, мускулисте і повне темпераменту, щось таке, що не лізе в кишеню за словом, а сипле його потоками, що не сіє крізь сито, а валить валом як саме життя, всуміш, українське, московське, калічене й чисте, як срібло, що не знає меж своїй обсервації і границь своїй пластичній творчості. І відкіля ти взявся у нас такий? — хочеться по кождім оповіданню запитати д. Винниченка».

Творчість Винниченка розпадається на три періоди: перший охоплює більшу частину його творів «малої форми» (нариси, оповідання), написані із 1902 до наступу реакції після революції 1905 року. До другого періоду відносяться оповідання, п'єси і романи, які з'явилися після революції 1905 року. І третій період охоплює твори, написані в еміграції.

ЧИТАТИ ТВОРИ

Цікаві факти:

  • літературна спадщина письменника налічує більше ста оповідань, чотирнадцять романів, двадцять три п'єси;
  • перше оповідання, яке вийшло друком – «Сила і краса», видана журналом «Киевская старина» в 1902 році;
  • вистави за його творами мали неабиякий успіх у театрах Берліна, Праги, Рима, Москви. П'єси «Чорна Пантера і Білий Ведмідь», «Брехня» та інші збирали й збирають до сьогодні чимало глядачів;
  • Володимир Винниченко — ще й талановитий художник. Його 74 оригінальні малярські роботи та 4 альбоми з малюнками аквареллю, вуглиною нещодавно повернулися в Україну;
  • любив гратися у ризиковані ігри. Одного разу на спір перепливав широченний ставок і ледве не втопився. Іншого разу впав із коня;
  • в роки Другої світової війни Гітлер пропонував Винниченкові очолити маріонетковий уряд на окупованій території Україні, але той відмовився. За це його посадили в концентраційний табір, але через два тижні відпустили.

Архів Володимира Винниченка зараз знаходиться на зберіганні в Українській вільній академії наук у США та Інституті літератури ім. Т.Г.Шевченка НАН України. Меморіальний кабінет Винниченка та його особисті речі, літературні твори, декілька художніх робіт, друкарська машинка у 1990-х роках передані з Мужену та представлені на постійно діючій виставці "Володимир Винниченко. Повернення" в обласному краєзнавчому музеї у Кропивницькому.

У 1993 році Кіровоградському державному педагогічному інституту (зараз — Центральноукраїнський державний педагогічний університет), що був створений Директорією УНР у січні 1919 року, присвоєно ім'я Володимира Кириловича Винниченка. У 2010 році поруч з ним було відкрито пам'ятник Володимиру Винниченку (скульптор Володимир Цісарик, архітектор Віталій Кривенко).

 

Інші події