Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Мандрівка в світ бібліографії

НІМЕЦЬКА МОВА В УКРАЇНІ

«Нова мова – новий світ»

(2018 – Рік німецької мови в Україні)

Інформаційно-бібліографічний нарис

Інформаційно-бібліографічний нарис «Німецька мова в Україні» присвячений Року німецької мови в Україні.

Складається з таких розділів: «Від упорядника», «Німецька мова», «Deutsch lernen: 11 ресурсів для вивчення німецької мови », «Книги для тих, хто вивчає німецьку мову».

Джерелом пошуку інформації були Інтернет-ресурси та книжковий фонд Центральної районної бібліотеки М.Є. Салтикова-Щедріна.

Відповідальна за випуск: Т.І. Шевченко

Німецька – це можливості…

Від упорядника

Українсько-німецькі відносини посідають важливе місце у національній історії двох країн та загальноєвропейському історичному процесі.

ФРН однією з перших серед країн Заходу визнала незалежну Україну. Уряд ФРН завжди підтримував Україну у її починаннях, коли потрібно, простягав руку допомоги.

Результатом успішного розвитку співробітництва у галузі освіти стала підтримка Німеччиною України щодо її залучення до Болонського процесу. Активно розвивається співробітництво між університетами обох країн. У Києві діє відділення Гете-Інституту.

Культурне співробітництво між ФРН розвивається у рамках партнерства між містами, наприклад Київ та Мюнхен, Київ та Лейпциг і т.д.

На території України близько 750 тисяч людей вивчають німецьку мову. Вона вважається другою за популярністю. 2018 рік оголошено роком німецької мови в Україні, а в Німеччині – роком української мови.

Німецька мова дає багато переваг: від навчання у Німеччині, яке, на відміну від більшості європейських країн, безкоштовне, до працевлаштування у провідних німецьких компаніях, представлених в Україні.

Для кожної людини, яка прагне побудувати хорошу кар’єру, розширити межі свого спілкування, черпати новітню інформацію з першоджерел, відкрити нові життєві перспективи і врешті-решт урізноманітнити своє життя і зробити його більш цікавим, вивчення німецької мови просто необхідно.

Найперша в світі книга була надрукована німецькою мовою. Це сталося в 1455 році, а книгою була Біблія. На сьогоднішній день кожна 10 видана в світі книга є німецькомовною.

У другій половині XIX ст. — на початку XX ст. німецька мова була чи не найпопулярнішою мовою вчених.

Це мова великих майстрів пера, композиторів, мислителів та науковців. Гете, Шиллер, брати Грімм, Кафка, Бах, Бетховен, Моцарт, Кант, Ніцше, Фрейд, Маркс, Ейнштейн – у цьому списку неможливо поставити крапку.

Знання німецької мови в сучасному світі є своєрідним вікном у світ. І Ви обов’язково зрозумієте, що значення німецької мови не перебільшено.

Німецька мова

Сучасний світ, в якому стрімко розвиваються наука, новітні технології, в якому значне місце відводиться конкуренції, який щодня змінюється і прогресує, ставить свої вимоги до суспільства. Вагому роль у процесі формування кваліфікованого фахівця сьогодення , який би міг достойно зарекомендувати себе, відіграє вивчення іноземних мов. Знання хоча б однієї іноземної мови збагачує людину, розширює її світогляд, дозволяє пізнати культуру та звичаї іншого народу. Спеціалісти, які володіють іноземною мовою, більш затребувані на ринку праці. Більш того, новітня мовна політика орієнтує громадян на багатомовність, без цього успішна інтеграція в сучасному світі просто неможлива.

За статистикою, понад 16 з половиною мільйонів людей у різних куточках планети вивчають німецьку мову як іноземну, адже це мова економіки, науки та культури, це мова, котра посідає друге місце в Інтернеті та третє місце у світовій продукції книжок. Німецька мова, поряд з англійською, іспанською, італійською та французькою, є однією з найвідоміших та найпопулярніших європейських мов у наш час, якою написана друга за величиною після англійської кількість наукових праць, художніх творів та публіцистичних текстів. У другій половині ХІХ ст. — на початку ХХ ст. німецька мова була чи не найпопулярнішою мовою вчених, а отже вона є не лише засобом спілкування і служить не тільки для передачі готових думок, куди серйозніша її місія – бути способом народження тих думок.

Німецька мова є державною в Федеративній Республіці Німеччині, Австрії, Швейцарії, Ліхтенштейні, Люксембурзі та Бельгії, що дає повне право вважати її найбільш розповсюдженою в Європейському союзі, саме тому її найбільше вивчають в Європі, хоча вона має безліч фанів і з інших континентів, які мріють здобути освіту в одній з німецькомовних країн, які хочуть прочитати в оригіналі твори своїх улюблених науковців, філософів, письменників, поетів, які мріють побувати на їх Батьківщині чи яким вона просто до душі.

Отже,

Чому саме німецька?

- тому що німецька є важливою мовою міжнародного та ділового спілкування
Той, хто знає німецьку, може спілкуватися з 101 мільйонами людей з усього світу. Німецька є офіційною не лише у Німеччині, але й у Австрії, Швейцарії, Люксембурзі та Ліхтенштайні .

- посідає значне місце у науці
Про це свідчить кількість німецькомовних лауреатів Нобелівської премії: 30 Нобелівських премій з хімії, 25 з медицини, 21 з фізики, 10 з літератури та 8 Нобелівських премій миру.

- німецька як мова культури відкриває духовні горизонти
Німецька культура знаходить свій прояв у багатьох формах: від музики (всім відомі Бах, Моцарт, Бетховен, Вагнер) та літератури (Гете, Шіллер, Кафка, Грасс), до філософії (Лютер, Кант, Шопенгауер, Ніцше) та мистецтва в цілому.

- оскільки німецька підвищує шанси на ринку праці
У Європейському Союзі для спеціалістів зі знаннями німецької мови існують цікаві можливості здобуття освіти, навчання та отримання роботи.

- тому що Німеччина є дуже привабливою для туристів
Німці – це люди, які носять шкіряні штани або дірндль та люблять пиво? Такий карикатурний образ поширився у світі не в останню чергу завдяки Октоберфесту. Щороку мільйони людей приїздять до Мюнхена, аби долучитися до цього свята.

Цікавинка!
Яка фраза німецькою найвідоміша? Відповідають різне! Починаючи від  «Ich liebe dich» - «я люблю тебе» до «Hände hoch!», що означає «руки вгору!». Насправді ж, як кажуть соціологи, найпопулярнішим виразом німецькою мовою вважають вираз «Ich bin ein Berliner», що означає «я - берлінець», який президент США Джон Кеннеді сказав 1963 року, коли перебував з офіційним візитом у Берліні.

До речі , саме завдяки німецькій мові українська збагатилася такими словами, як «штраф» («Strafe»), «шлагбаум» («Schlagbaum»), «дах» («Dach»), «цегла» («Ziegel»), «бутерброд» («Butterbrot»), «краватка» («Krawatte») та багато інших.

Цікавою особливістю німецької мови є майже необмежене словотворення шляхом з'єднання іменників, які можуть надзвичайно вражати кількістю букв в одному слові і які іноді просто неможливо вимовити на одному диханні. Наприклад, іменник «Rindfleischetikettierungsüberwachungsaufgabenübertragungsgesetz» (63 літер) українською мовою перекладається як «Закон про передачу обов'язків контролю маркування яловичини». Коли вищезгаданий закон був запропонований до державного парламенту, депутати відреагували сміхом і міністр Тіль Бакгауз, який виступав з доповіддю, вибачився за "можливо, надмірну довжину". Також в німецькій мові дуже довгими є числа, записані літерами. Числа, менші мільйона, записуються одним словом. Звісно, слова такої довжини ні в якому разі не є дуже поширеними в німецькій мові, однак вони існують і надають мові свого колориту.

А Ви хочете збагатити свої знання ще однією цікавою та різнобарвною мовою, якою є німецька? Будемо раді допомогти Вам у цьому ;)

Джерело: http://www.openworld.lviv.ua/nimecka-mova.html

Deutsch lernen: 11 ресурсів для вивчення німецької мови

Оксана Януш

Важка для вивчення, з тисячами граматичних винятків, але така перспективна перспективна. Стереотипів про мову Канта більше, ніж достатньо. Воно й не дивно – на перший погляд кожне німецьке слово виглядає як «Streichholzschachtel» (сірникова коробка). Проте не все так складно: шукай натхнення та допомогу на ресурсах для вивчення німецької.

Rosetta Stone

Найпопулярніший інтерактивний курс для вивчення німецької мови, спочатку розроблений як комп’ютерна програма, пізніше адаптований до мобільного додатку. Обидві версії платні. Сміливці можуть спробувати знайти нелегальні безкоштовні програми на просторах Мережі, однак радимо придбати – грошей це вартує.

Rosetta Stone призначена для вивчення мови з початкового рівня: у процесі використовується виключно німецька. Курс комбінує зображення, текст і звуки, створюючи у свідомості образи й логічні ланцюжки – ніякого заучування слів і речень. Rosetta Stone неодноразово отримувала нагороди за метод динамічного занурення й стане хорошим помічником для самостійного вивчення мови.

Німецька з Deutsche Welle

Величезна безкоштовна база структурованих уроків, вправ та інтерактивних завдань з німецької мови. Її розробник – німецька медійна компанія Deutsche Welle. Розпочати вивчення можна з будь-якого рівня й при бажанні зосередитися на розмовних навичках або граматиці. Також є можливість завантажити уроки-подкасти на мобільний та слухати їх протягом дня. Не забудь підписатися на онлайн-розсилку й отримувати цікавинки, що стосуються вивчення мови.

Німецька від Goethe-Institut

Безкоштовні вправи та відео-уроки для учнів з різним рівнем володіння мовою. Є окремий розділ для вивчення німецької за професійним спрямуванням: технічна лексика, робота у соціальному секторі тощо. Також можеш скористатися розробленими Goethe-Institut мобільними додатками й іграми для вивчення німецької.

Подкасти «Grüße aus Deutschland»

Понад 60 різноманітних подкастів німецькою за рівнями А1–В1. Гарний спосіб потренувати розуміння та сприйняття мови на слух. Текстовий супровід можна знайти в документі під кожним подкастом.

Easy Online German

Ресурс для початківців. Тут зібрані вправи з основ граматики, читання, відеотренування. Також є можливість удосконалити базовий словниковий запас, потренувати правильність вимови та сприйняття інформації на слух. Уроків дійсно багато, однак структуру занять ти повинен скласти самостійно.

Audio Lingua

Найкращий спосіб вивчити мову – постійно читати та розмовляти німецькою, а також слухати носіїв мови. Audio Lingua дає таку можливість, адже це ресурс із короткими (максимум 2 хвилини) записами німців, що розмовляють на повсякденні теми. Вони розповідають про сім’ю, погоду, їжу та навіть політичні вподобання. Аудіо розділені за рівнями: як бонус, можна знайти подкасти на різних німецьких діалектах.

TestDaF

Ресурс для самостійної підготовки до TestDaF (тест з німецької мови як іноземної), що згодиться для вступу на німецькомовну програму в університеті. На сайті зібрана вся необхідна інформація про іспит і пробні завдання до кожної частини.

Deutschlernerblog

Deutschlernerblog – ресурс з великою базою граматичних вправ, завданнями, що тренують сприйняття мови на слух і читання на всіх рівнях володіння мовою. Також можна знайти ігри для швидкого запам’ятовування слів, посилання на німецькі відео, музику та ще багато корисних і цікавих матеріалів.

Deutsch lernen

Чудовий ресурс для тих, хто любить самостійно організувати навчальний процес. Спершу ти можеш пройти короткий тест для визначення рівня мови, а потім перейти до граматичних вправ, де пояснюються певні правила. І наостанок – почитати цитати великих людей німецькою.

Free German lessons

Ресурс для самостійного навчання у формі тематичних відео, повільно начитаних новин, текстів і навіть вікторин. Крім цього, тут є такі потрібні граматичні таблиці. Проте систему навчання слід організувати самостійно

Німецька від BBC

Гайд від ВВС для початківців і просунутих знавців німецької. Сайт пропонує визначити рівень мови та можливість вивчити базову лексику, щоб розповісти хто ти, звідки приїхав. На ресурсі також знайдуться книги з граматики та численні вправи.

Джерело: http://studway.com.ua/deutsch-lernen/

Книги для тих, хто вивчає німецьку мову

Бринзюк, Івонна Егонівна. Німецька мова : усні теми для учнів 5-11 кл. та абітурієнтів / І. Е. Бринзюк. - 2. вид., доп. і переробл. - Х. : [б.в.], 1997. - 126 с. - (На допомогу школяру та абітурієнту).

Методичний посібник покликаний допомогти школярам у вивченні німецької мови та підготовці до екзаменів. Він містить більш як 60 усних тем з паралельним перекладом, що традиційно пропонуються на екзаменах і рекомендуються до вивчення протягом навчального року. Тексти складені в межах елементарного лексичного й граматичного матеріалу. Взявши за основу теми, наведені в посібнику, учні можуть скласти власні усні повідомлення.

Для учнів 5-11 класів, абітурієнтів і викладачів німецької мови.


Кордуп, Р.А. Німецька мова у таблицях і схемах: навчальний посібник- довідник / Р.А. Кордуп.- Харків: Ранок, 1999.- 112 с.- (Серія «Рятівник»).

Навчальний посібник-довідник “Німецька мова у таблицях” допоможе усім, хто вивчає німецьку мову, узагальнити і систематизувати свої знання правил читання і граматики. Від інших подібних навчальних посібників, виданих у нашій країні, даний посібник-довідник вигідно відрізняється лаконічністю та доступністю викладення матеріалу.

Призначений для старшокласників, абітурієнтів та усіх, хто вивчає німецьку мову самостійно.


Литвинов, П.П. Как быстро выучить много немецких слов / П.П. Литвинов.- М.: Айрис-пресс, 2006.- 160 с. – (Немецкий. Ступени к успеху).

В посібнику пропонується два словники. Він складений по авторській методиці. Пропонується двоє видів класифікації слів. В першій класифікації приводяться блоки співзвучних слів. При цьому види співзвучності можуть бути різноманітними. Другий тип класифікації заснований на змістовій спільності слів. Посібник розрахований на широке коло людей, які вивчають німецьку мову.

Лещук, Т.Й. Українсько-німецький розмовник / Т.Й. Лещук, В.В. Задорожний, М.П. Весна, О.Т. Романишин.- Львів: Світ, 1992.- 192 с.

Пропонований розмовник, на відміну від інших видань, вміщує діалоги у формі запитань і відповідей, найбільш вживані слова й словосполучення, які відображають реалії та побут країни. Для викладачів, студентів, туристів, усіх, хто хоче опанувати німецьку мову.

Постнікова, О.М. Німецька мова . Розмовні теми/ О.М. Постнікова.- Дніпропетровськ: ЧПФ «Хеліт», 1998.- 120 с.

Посібник складається з 46 розмовних тем. До кожної теми подані пояснення та питання. «Розмовні теми» можуть бути використані як тексти для перекладу.

Посібник розраховано на абітурієнтів, учнів шкіл, ліцеїв, коледжів, а також на студентів перших курсів немовних вузів.

Строкина, Т.С. 85 устных тем по немецкому языку/ Т.С. Строкина.- М.: Рольф, 2001.- 224 с.- (Домашний репетитор).

Посібник розраховано для всіх, хто серйозно вивчає німецьку мову та німецьку культуру. Запропоновані матеріали можуть бути успішно використані для аудиторної та самостійної роботи, для підготовки до екзаменів у вузи. Особливу цінність посібника складають країнознавчі тексти, у виборі яких безпосередню участь приймали німецькі професори Рурського університету під час консультацій літом 1997 р. в Бохумі (Німеччина). Кожен текст забезпечений тематичним словником та вправами. В останній частині книги розміщені ключі для самоконтролю.

Ці книги Ви зможете отримати у відділі абонемента Центральної районної бібліотеки імені М.Є. Салтикова-Щедріна.

Отже, знайомтесь, вивчайте та корисного Вам читання!